Zrozumieć Rosję, czy to w ogóle możliwe?

W Polsce nie brakuje podróżników i zapalonych turystów

Rosja to stan umysłu. Tak w największym skrócie. Obywatele Zachodu mogą próbować ją zrozumieć, ale to raczej próżny trud. Rosja jest bowiem wielka i bardzo różna. Co za tym idzie, poznać można ją tylko do pewnego stopnia. Taki właśnie wysiłek podjął Igor Sokołowski. Jego podróż na Wschód zaowocowała książką Spokojnie. To tylko Rosja (https://www.taniaksiazka.pl/spokojnie-to-tylko-rosja-igor-sokolowski-p-1349968.html). Wymowny jest już sam tytuł. Sugeruje on mianowicie, że u jednego z polskich sąsiadów mają miejsce rzeczy niemieszczące się w głowie. Faktycznie, spotkanie z tamtejszą rzeczywistością bywa szokiem. Z drugiej strony Rosją łatwo się zafascynować, jeżeli lepiej się ją pozna.

Fascynacja nieznanym

W Polsce nie brakuje podróżników i zapalonych turystów. Wielu z nich ma na swoim koncie niejedną egzotyczną wyprawę. Niewielu może się natomiast pochwalić zobaczeniem Rosji na własne oczy. Wybierają się tam na ogół:

  • doświadczeni reporterzy,
  • ludzie kochający podróże i spędzający w drodze większą część roku,
  • najwięksi pasjonaci kultury rosyjskiej.

Igor Sokołowski to wyjątek. Młody dziennikarz, który postanowił wybrać się za wschodnią granicę. W książce Spokojnie. To tylko Rosja opisuje swoje spotkanie z tamtejszą kulturą, obyczajami czy podejściem do życie. Podczas podróży autor spotkał się z wieloma osobami i odwiedził liczne regiony. W każdym z nich ma okazję zobaczyć nieco inne oblicze wielkiego mocarstwa. Posiadanie takiego sąsiada jak Rosja to dla wielu Polaków źródło sporego niepokoju. Tymczasem Igor Sokołowski wybrał się tam na fali zainteresowania nieznanym. Jak przystało na dobrego dziennikarza.

Czy Rosję można zrozumieć?

Po lekturze książki Spokojnie. To tylko Rosja pozostaje dojmująca świadomość różnic, dzielących Zachód i Wschód Europy. Owszem, każdy kraj i każdy naród jest nieco inny. Dobitnie świadczą o tym chociażby dowcipy o przywarach obywateli konkretnych państw. Jednak na tym tle oryginalność Rosji i tak wydaje się szczególna. Być może dlatego, że to tak wielki kraj. Pojedynczy człowiek niewiele tam znaczy i to nie zmienia się mimo upływu lat, a nawet całych stuleci. Między innymi dlatego mieszkańcowi Zachodu trudno zrozumieć rosyjską mentalność. Co nie oznacza, że nie warto próbować. Przeciwnie, za pośrednictwem Igora Sokołowskiego można udać się w fascynującą podróż do odległej krainy. Ludziom z innych kręgów cywilizacyjnych taka wyprawa pozwala dostrzec, że życie w różnych zakątkach globu wygląda zupełnie inaczej. W przypadku Rosji jest to o tyle znaczące, że ona sama wydaje się być niejednorodna, podzielona na wiele mniejszych części.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com