Jak terapeuta z terapeutą

U terapeuty szuka się mądrości, dystansu i pomocy w uporządkowaniu własnego życia

U terapeuty szuka się mądrości, dystansu i pomocy w uporządkowaniu własnego życia. Osoba pełniąca taką funkcję jawi się jak swoista wyrocznia. Wydaje się nie mieć problemów, a przynajmniej nie takich jak te doskwierające pacjentom. W rzeczywistości bywa z tym jednak bardzo różnie, o czym z dużym dystansem pisze Lori Gottlieb. Terapeutka z doświadczeniem napisała książkę o wiele mówiącym tytule Czy chcesz o tym porozmawiać? Na rozmowach z pacjentami opiera się jej kariera zawodowa. Kiedy w jej życiu zachodzą poważne zmiany, także ona szuka pomocy terapeutycznej. Co z tego wyniknie? Aby się o tym dowiedzieć, należy sięgnąć po jedną z ciekawszych premier tego roku.

Terapeuta prawdę ci powie

Udający się do gabinetu terapeutycznego często mylnie zakładają, że terapeuta udzieli im jasnych odpowiedzi. A tymczasem jego zadanie sprowadza się do:

  • uważnych obserwacji,
  • wyciągania wniosków na podstawie wiedzy i doświadczenia,
  • nakierowywania pacjenta na pewne tory.

Większość pracy i tak trzeba wykonać samemu, o czym Lori Gottlieb przekonuje się na własnej skórze. Książka Czy chcesz o tym porozmawiać? to zapis jej przeżyć. Autorka przedstawiła tam przede wszystkim własną terapię. Nie obyło się jednak bez nawiązań do pacjentów, odwiedzających jej gabinet. Historia wciąga, ponieważ ukazuje oryginalny punkt widzenia. Rzadko się składa, by terapeuta był jednocześnie pacjentem. A przynajmniej w świecie literatury takich przykładów można by szukać z przysłowiową świecą.

Z humorem o poważnych sprawach

Z wielu powodów warto zwrócić uwagę na książkę pod tytułem Czy chcesz o tym porozmawiać? Na uwagę czytelnika przede wszystkim zasługuje nieszablonowe podejście autorki, która nie obawia się balansować na granicy. Sprawnie łączy ból egzystencjalny z poszukiwaniem życiowego celu. Nie obawia się z humorystycznym dystansem opisywać poważnych problemów, by za chwilę w wyolbrzymiony sposób ukazać codzienne troski. Czyta się przyjemnie, także za sprawą rzadkiej możliwości zajrzenia za kulisy pracy terapeutów. Jest tym ciekawiej, że tutaj nawet specjaliści od zdrowia psychicznego nie zawsze radzą sobie sami. Z książki Lori Gottlieb każdy czytelnik może wynieść własne wnioski. Przede wszystkim pokazuje ona, że każdy czasami ma prawo się zagubić. A w poszukiwaniu pomocy, tak samo jak własnej drogi, nie ma niczego złego. Na tytułowe pytanie czy chcesz o tym porozmawiać, często odruchowo odpowiada się przecząco. Autorka wspomnianej książki pokazuje, że w wielu przypadkach rozmowa bywa na wagę złota.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com